U źródeł wody życia

 

Moja stała rubryka
na str.4 w nowojorskim
tygodniku Kurier Plus

Tyłem do życia PDF Drukuj Email

 

Wodospad Misol-ha w Meksyku

Wodospad Misol-ha w Meksyku

*****************************************************************************

Przeglądając magazyn „New York Timesa” zwróciłem uwagę na bardzo wymowne zdjęcie. Piękny krajobraz; rzeka, kwiaty, zieleń, w oddali ośnieżone szczyty gór, a na nieskazitelnie błękitnym niebie ptaki. Dopełnieniem tego sielankowego obrazu jest łódka na środku rzeki a w niej mężczyzna. Wyglądał na szczęśliwego, zadowolonego życia. Cisza i spokój, urzekające piękno otaczającej przyrody, łódka płynąca z prądem rzeki, a więc nie potrzebny jest żaden wysiłek. Czy można jeszcze czegoś więcej oczekiwać od życia. Chyba tylko tego jednego, aby ta chwila rozciągnęła się w wieczność. Mimo tej sielankowości jest to bardzo tragiczny obraz. Mężczyzna siedzi tyłem do prądu rzeki, a kilkadziesiąt metrów przed łódką widzimy przepiękny wodospad, ale w tym wypadku mężczyzna nie dostrzeże piękna tego miejsca, bo będzie zmuszony za chwilę stoczyć śmiertelną walkę rozszalałym wodnym żywiołem. Wynik tej walki jest do przewidzenia. To będzie ostatni obraz jaki ów mężczyzna zapamięta z tej ziemi. A gdyby tak płynął przodem zauważyłby niebezpieczeństwo. Podjąłby trud zawrócenia, czy dopłynięcia do brzegi i stąd cieszyć się pięknem wodospadu.

 W życiu możemy spotkać wielu ludzi, którzy otoczeni pięknem, dobrobytem płyną odwróceni tyłem do prądu rzeki. Nie zauważają, że z tylu jest ogromy wodospad, z którego nie wychodzi się żywym. Tym wodospadem jest śmierć. Gdyby płynęli przodem zauważyliby ten „wodospad” i odpowiednio się do niego przygotowali. Przez to przygotowanie mógłby nie tylko oglądać, ale i doświadczać piękna życia, które Bóg przygotował dla nas w wieczności.

Adwent jest wezwaniem do spoglądania w najdalszą przyszłość, aby być gotowym nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim na spotkanie z Chrystusem w czasach ostatecznych. Chrystus w Ewangelii św. Łukasza przypomina nam: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie, abyście mogli uniknąć tego wszystkiego, co ma nastąpić, i stanąć przed Synem Człowieczym”.

 

****************************************************************************
 

 
Odsłon : 1958599